Dippingi, po co ich aż tyle???

Dippingi, po co ich aż tyle???

Jednym z ważniejszych czynników wpływających zarówno na zdrowotność wymienia jak i na jakość pozyskanego mleka jest higiena doju. Składa się na nią szereg czynności koniecznych do wykonania bezpośrednio przed dojem oraz tuż po jego zakończeniu. Pamiętać należy, że jakość mleka jest obecnie ściśle określona poziomem bakterii (100 tys. w ml) oraz LKS (400 tys. w ml). Mleko, które nie mieści się w tych parametrach jest pozaklasowe, albo jak mawiają niektórzy nasi hodowcy „pozakasowe” 🙂

Zabiegami profilaktycznymi, które bezpośrednio decydują o jakości mleka i stanie zdrowotnym wymienia są:

  1. Mycie i osuszanie strzyków przed dojem
  2. Predipping – zanurzenie strzyków w preparacie i osuszenie
  3. Dipping – zanurzenie strzyków w preparacie dippingującym natychmiast po doju

Różne źródła podają, ze kanał strzykowy po zakończonym doju pozostaje otwarty przez kilkadziesiąt minut, nawet do kilku godzin. W tym czasie do kanału strzykowego i zatoki mlecznej wymienia mogą wniknąć patogeny z powietrza, ściółki itd.

Z naszej codziennej praktyki wiemy jednak, że są tacy hodowcy, których ciężko jest namówić na stosowanie dippingów. Argumenty są bardzo różne, od „ponoszenia dodatkowego kosztu”, po „dodatkową robotę” czy stwierdzenie, że „to nic nie pomaga”. Zapewniamy, że pomaga, a poniesiony koszt na zakup dippingu jest znacznie niższy niż leczenie zapalenia wymienia oraz związane z tym straty. Ci z hodowców, którzy zaczęli stosować dippingi, widzą efekty tej „dodatkowej roboty” i nie chcą przestać. Co najwyżej pytają nas,

„To który ten Wasz dipping jest najlepszy???”

I tu dochodzimy do pytania zawartego w tytule:

Po co ich aż tyle???

My w Vittra Group staramy się zawsze podchodzić do tematu od strony praktycznej i pomagać Wam poradzić sobie z problemem, a nie tylko sprzedać produkt. Wieloletnia praktyka i współpraca z czołowymi hodowlami w kraju pozwoliła Nam na stworzenie bogatej oferty preparatów dippingowych.

  1. Eimu Premaclean – piana do predippingu na bazie kwasu mlekowego
  2. Eimu Dry Dip – dipping dla krów zasuszonych
  3. Eimu Bariere Dip+nagietek, Eimu Dip Green – dippingi na bazie kwasu mlekowego
  4. Eimu Chlorhexidin Film, Eimu Chlorhexidin Dip – dippingi na bazie Chlorhexydyny
  5. Eimu Doppel Film Dip – dipping jodowy
  6. Eimu Farmtec 3000 – dipping na bazie jodoforu do stosowania w robotach udojowych

Jak widać pytanie tytułowe jest zasadne 🙂 Z Naszych doświadczeń wynika, że ważne jest wypracować sobie własny schemat stosowania dippingów.

Schemat I: uwzględnia substancję aktywna zawartą w dippingu

 I tak np. mamy hodowców, którzy  stosują dipping jodowy lub na bazie chlorhexydyny po doju wieczornym, a po rannym doju dipping pielęgnacyjny na bazie kwasu mlekowego. Ma to swoje uzasadnienie ponieważ jod i chlorhexydyna wykazują silne działanie bójcze, ale jednocześnie mogą powodować wysuszanie skóry na strzykach. Zatem zamienne stosowanie kwasu mlekowego powoduje nawilżenie i regenerację strzyków. Modyfikacją tego schematu jest stosowanie dippingów jodowych lub chlorhexydyny w okresie, gdy dochodzi do zwiększonej LKS (lato, pierwszy okres laktacji), a potem przechodzenie na dipping na bazie kwasu mlekowego.

Schemat II: uwzględnia gęstość dippingu

Preferencje klientów wyraźnie wskazują, że wolą oni stosować dippingi o wyższej gęstości pozostawiające na strzyku charakterystyczny film, który powinien być dobrze widoczny.

 Jednak i tu nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy lepszy jest dipping typu film, czy rzadki? Zwróćmy uwagę, że stosując dipping „filmowy” zabezpieczamy strzyk wyłącznie na zewnątrz ponieważ taki preparat praktycznie nie wnika do kanału strzykowego, w którym mogą przebywać drobnoustroje. Zatem dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie przemienne dippingu „rzadkiego” z „filmowym”.

Mamy nadzieję, że poruszając temat dippingów wzbudziliśmy w Was ciekawość i  chęć sprawdzenia Naszych produktów w Waszych gospodarstwach. Informacje o każdym z produktów znajdziecie na naszej stronie www.vittra.pl. Zachęcamy również do kontaktu z Naszymi doradcami oraz dystrybutorami w terenie, którzy też chętnie podzielą się swoimi uwagami i dobiorą produkt z oferty Vittra Group dostosowany do Waszych potrzeb i warunków.